.album známek

Ocenění poštovních známek svépomoci

Návodů existuje mnoho, ale ani ten nejlepší návod vám v konečné fázi neřekne kde a komu nabídnout známky i když znáte jejich skutečnou hodnotu.

Nejdříve něco k ocenění známek. Katalogy pokud se v nich vyznáte dokáží určit většinu běžných známek, ale ty které by opravdu stálo za námahu určit tam bohužel nejsou nebo je jejich určení běžnému člověku (ne-sběrateli) natolik nesrozumitelné, že výsledek bude jen domněnka, kterou vám každý znalejší sběratel lehce vyvrátí.

Určení cenných známek je tedy pro laika velmi obtížné a vyžaduje především velkou praxi.

Dokonce i když z nějakého záhadného důvodu si budete jisti, že máte přesně tu známku, která má hodnotu miliony korun bez řádného odzkoušení ji stejně za více jak za pár set korun neprodáte. Řádně přezkoumaná poštovní známka stojí až desetinu její hodnoty.

Přesto všechno lze najít klíč jak ocenit sbírku po dědovi nebo nalezený zásobník známek na půdě.

Jedním z vodítek je před chvíli zmíněná přezkoumaná známka. Takovou známku lze poznat podle podpisu nebo značky ve formě malého razítka na druhé straně známky. Takto přezkoumaná známka může vypadat třeba jako podpis Karásek a nějaké číslo. Podpis znamená kdo známku prozkoumal a identifikoval jakožto znalec a číslo znamená katalogové číslo známky. Když něco takového objevíte v každém případě takovou známku dejte bokem protože má smysl přesně určit její hodnotu, která stojí za námahu. Díky podpisu a číslu lehce zjistíte její katalogovou hodnotu. Poté už z jistotou můžete počítat z minimálně 10% cenou skutečnou.

Skutečná cena je závislá na momentální popularitě dané známky a ta je v čase velmi proměnlivá. Těch 10% by mělo být jistých vždy.

Než budete vyndávat všechny známky z alba měli by jste vědět, že budete-li to dělat rukama můžete tím zničit podstatnou hodnotu cenné známky. Chcete-li být pečlivý musíte prohlížet známky pomocí pinzety. Tím zabráníte jejímu poškození. Lep z druhé strany známky a váš otisku prstu na tomto lepu dokáže cenu známky pořádně srazit dolů.

Na adrese stampworld.com jsou všechny katalogy vydaných poštovních známek a není třeba shánět po internetu nebo v knihovnách oficiální katalogy. Smysl má kontrolovat jen ty nejstarší známky jednotlivých zemí. Ve většině případů jsou cenné známky právě jen ty nejstarší. Samozřejmě i u novějších nebo dokonce i u zcela nových existují cenné známky, ale jejich rozeznání vyžaduje zkušenost.

.usa známka

Jaké cenné známky lze běžně najít

Cenné známky, které se mohou vyskytnout i v malé sbírce, které filatelista moc péče nevěnoval. Takové to: ale můj děda tomu moc nedal.

Zelená 30h známka z obrázku má hodnotu pouze 1Kč. Jenže tato známka byla vydána v malém množství na jiném papíře než ostatní. Taková poštovní známka má již hodnotu kolem 5000 Kč a to už není tak špatné. Sám jsem za krátkou dobu našel 3 kusy takových známek.

Známka 3 Kčs z obrázku na zmíněném papíru má hodnotu 8000 Kč až 12000 Kč. A jak takovou známku poznáte? Velmi lehce postačí na ní posvítit UV světlem (jde o stejné světlo jako se používá pro bankovky) a když bude zářit jasně bílou barvou pak je to takzvaně papír OZ a jde o cennou známku.

Neplatí to však pro všechny Československé známky ale jen některé. Jiné známky jsou cenné z opačného důvodu a tím je, že nejsou vyraženy na papíru OZ ale takzvaně bp.

Dalším dobrým příkladem jsou pokrčené známky takzvané složky. Když uvidíte známku, která není použitá a je pokrčená zkuste ji mírně narovnat a když se ve skrčených záhybech objeví nepotištěné místo jde o výrobní vadu, která mnohdy navýší výrazně cenu známky.

Perforace (dírky aby se známka lépe odtrhla). Když uvidíte, že je perforace výrazně jinde než by měla být třeba v půli známky nebo když zasahuje do známky opět je takový kousek cennější než když je známka takzvaně bez vad. Obecně se dá říct, že čím viditelnější vadu objevíte tím cennější známka je. Může být třeba nedotištěná nebo bude chybět nějaká barva.

Různé odstíny tisku známky. Opět platí čím výraznější odstín tím cennější známka.